Zarządzenie to nigdy nie zostało odwołane. Te same przepisy są obecne w Ogólnym Wprowadzeniu do Mszału Rzymskiego (OWMR 53), do nich odwołuje się również w pkt. 14 najnowsza Instrukcja Konferencji Episkopatu Polski o muzyce kościelnej.
A zatem śpiewanie kolęd podczas Mszy świętej, zamiast psalmu oraz części stałych, nie jest tradycją, ale nadużyciem.
Zwyczaj ten był stosowany w rycie przedsoborowym, gdzie wykonywano graduały i inne pieśni, podczas gdy kapłan odmawiał przepisane modlitwy.
Stąd też często, gdy nie było śpiewu podczas liturgii Mszy świętej, pojawiała się tendencja do odmawiania różańca przez wiernych, ponieważ teksty liturgiczne były niezrozumiałe.
Prosimy Wielebnych Księży o zwrócenie uwagi na to zagadnienie, mające na celu ujednolicenie i oczyszczenie z naleciałości sprawowanej liturgii.
Bogusław Grzebień
przewodniczący Komisji ds. Muzyki Kościelnej i Śpiewu Liturgicznego